Angielski dla Scecjalistów

Konwersacje Język angielski dla logistyków Język angielski dla opiekunów

Miejsce na Twoja reklamę [ kontakt ]

Słownik specjalistyczny *
* wersja rozwojowa

Szwajcaria dla Polaków – praca w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Szwajcaria liczy zaledwie 8 mln mieszkańców. Od 1 maja 2014 r. Polacy mogą pracować w Szwajcarii.

Szwajcaria jest ciekawym rynkiem pracy w Europie głownie z uwagi na wysokie wynagrodzenia. Szczególnie rozwinięty jest przemysł, rolnictwo oraz turystyka.

Pomimo wysokich kosztów utrzymania, poziom życia w Szwajcarii jest bardzo wysoki. Średni zarobek w Szwajcarii wynosi równowartość 5 tys. EUR miesięcznie. Bezrobocie jest na niezmiennie na poziomie 4 proc. Średnia płaca na rękę to 17,5 tys. zł.

Ale znalezienie pracy w Szwajcarii to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla obcokrajowców. Główną barierą jest wciąż język obcy. Ponadto, Szwajcarzy są bardzo skrupulatni i szczegółowi. Tak więc przygotuj się na to, że będziesz musiał pokazać swoje CV, świadectwa, referencje (oczywiście przetłumaczone), ogólnie wszystkie papierki, które potwierdzą twoje kwalifikacje i umiejętności. Zanim cię zatrudnią, dokładnie cię sprawdzą.

Języki w Szwajcarii.

Szwajcaria ma cztery oficjalne języki: niemiecki (używany przez 64% ludności), francuski (19%), włoski (8%) i retoromański (1%). Większość ofert pracy wymagać będzie jednak znajomości języka francuskiego, angielskiego i niemieckiego dla osób spoza Szwajcarii.

Jak szukać pracy?

Warto wiedzieć, że wiele interesujących ofert pracy nie jest publikowanych w gazetach, ani też w Internecie. Wiele przedsiębiorstw dużych i małych publikuje oferty pracy na własnej stronie internetowej i dlatego też warto bezpośrednio tą drogą szukać pracy dla siebie.

Adresy stron internetowych zawierających więcej informacji dla poszukujących pracy w Szwajcarii:

 1. www.jobs.ch/en - praca w Szwajcarii; oferty również w wersji angielskiej
 2. www.jobup.ch – oferty pracy z różnych branż
 3. www.swiss-medical.ch/Ins_liste.php - oferty pracy dla branży medycznej
 4. www.ejobhotel.ch - oferty pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej
 5. berno.msz.gov.pl/pl - Ambasada RP w Bernie
 6. www.bellini.ch – oferty dla budowlańców
 7. www.collardi.ch - zatrudnienie w przemyśle

Kto jest poszukiwany?

W Szwajcarii szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani opiekunowie osób starszych (pensja 1,3 tys. euro), kucharze (1,6 tys. euro), kelnerzy (900 euro plus napiwki), pielęgniarki (1,7 tys. euro). Dla tych, którzy chcą chociażby zaczepić się w Szwajcarii, warto pomyśleć o tym przed porą zimową (zimą brakuje ludzi do pracy w licznych ośrodkach narciarskich) w celu nawiązania kontaktów i zapoznania się z realiami życia.

Alina Podkówka

powrót

Zaloguj się


Google

Angielski przez skype-->

Słówka / Wyrażenia dnia

 1. cena rynkowa
  quoted price
 2. monetarny
  monetary
 3. mikrobus
  minibus
 4. pediatra
  paediatrician
 5. grunty budowlane
  building grounds
 6. łóżeczko
  cot
Czasy Angielskie

Czasy Angielskie

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić zakupy oraz wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.