Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

If you can train your employee appropriately, never hire a new worker. It's cheaper to have less workers who are more educated.

Angielski pod polskim dachem

Czyli sposób na ekspresowe i tanie pokonanie bariery językowej
Sposobem na ekspresowe pokonanie bariery językowej pracowników firm nie musi być wyjazd za granicę – intensywne treningi językowo–integracyjne ze spójną fabułą i w kontekście całkowicie anglojęzycznym, przeprowadzone w wybranym miejscu w Polsce, angażują intelektualnie i emocjonalnie tak że zaczynasz myśleć i mówić po angielsku.

Zajęcia wyjazdowe, ale odbywające się w zupełnie anglojęzycznym kontekście, wymagające od uczestników pracy grupowej i zupełnie wykluczające pracę indywidualną, pozwalają na pokonanie bariery językowej przez uczestników jednocześnie kształcąc umiejętność planowania czy asertywności. Zajęcia mogą być oparte na fabule kryminalno-policyjnej lub na innym scenariuszu, by skupiać się na aspektach pracy zespołowej. By złożyć wszystkie dane w logiczną całość, należy skutecznie się ze sobą komunikować – oczywiście po angielsku.

Gry – jak to działa?

Skuteczność gier wynika z założenia, w którym uczenie się definiujemy jako zmianę w zachowaniu, będącą rezultatem doświadczenia. Zakładamy zatem, że obserwacja, własne refleksje i rozumienie zjawisk są bardziej skuteczne niż opinie, uwagi i komentarze innych osób (lektorów). Dlatego też sprawdzone centra szkoleniowe używają terminu trener (nie lektor), a szczególne okoliczności tworzone przez trenerów mają na celu wykreowanie sytuacji kluczowych dla efektywnego funkcjonowania w miejscu pracy. Ćwiczenia realizowane w takich sytuacjach mają na celu ukazanie rozwiązań które następnie mogą być zastosowane w konkretnych warunkach.

Muzyczny scenariusz gry

Inne typy scenariuszy integrujących zespoły, to scenariusze muzyczne – tu tworzymy zespoły muzyczne i wspólnie nagrywamy utwory, teledyski. Grupy przechodzą wówczas przez wszystkie etapy projektu muzycznego – od pomysłu do właściwego nagrania. Zaangażowanie zawodowych muzyków lub mało znanych muzyków (najlepiej zagranicznych) dodatkowo wprowadzi rzeczywisty kontekst do szkolenia.

Para-sportowy scenariusz gry

Proste zabawy sportowe, na bazie bilardu, domina, stołowych piłkarzyków, czy szachów mogą stać się świetnym sposobem na pokonanie bariery językowej jednocześnie integrując zespół. Aranżowanie zadań i nietypowych sytuacji sportowych pozwala na nauczenie myślenia w obcym języku - zespołowego planowania i wyznaczania strategii.

Filmowy scenariusz gry

W przypadku filmowych scenariuszy, ich idea jest podobna do scenariuszy muzycznych, z filmowcami (scenarzystą, kostiumologiem, operatorem kamery, aktorami) tworzącymi np. komedię. Uczestnicy tworzą projekt od podstaw, który następnie mogą analizować w trakcie drugiego dnia szkolenia. Wspólny cel i niecodzienne działania stają się tym, co łączy pracowników, pozwala im na poznanie się i poprawę relacji.

Łamigłówkowy scenariusz gry

Gry – łamigłówki dodatkowo wzbogacają szkolenie o nabycie umiejętności otwartości i kreatywności. Przykłady łamigłówek to budowa konstrukcji z papieru, zarządzanie firmami, zabawy komunikacyjne z wykorzystaniem przedmiotów itp.

Strategiczny scenariusz gry

Gry strategiczne oparte są na grach biznesowych gdzie zarządza się firmą, dążąc do jej pomyślności finansowej. Uczestnicy stają się członkami zarządów i podejmują strategiczne dla ich firm decyzje.

Przy odpowiednio dobranym programie, właściwym organizatorze i po odpowiednich ustaleniach z pracownikami wynajmowanego hotelu, wyjazd do jednego z miejsc w kraju może okazać się równie efektywny jak wyjazd za granicę, co oczywiście oznacza znacznie mniejsze koszty oraz brak konieczności odrywania pracowników od ich zadań.

Anna Baranowska

Autorka jest absolwentką University of Essex w Wielkiej Brytanii, kierownikiem projektów szkoleniowych The English Cocktail. Jest twórcą i współtwórcą programów szkoleń oraz koncepcji projektów szkoleniowych. trainings@theenglishcocktail.com.plDodano: 2010-01-26
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia