Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

If you need only a small business, advertise yourself cheaply. Make simple leaflets and photocopy them up to 300, then spread them to have some instant customers.

Czy warto studiować informatykę?

Wielu młodych ludzi podważa obecnie sensowność podejmowania studiów informatycznych. Często słyszy się, że „studia do niczego nie są potrzebne, bo liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności”. W teorii sporo w tym prawdy. Jednak to właśnie studia mogą być dla szerokiego grona studentów tym optymalnym sposobem na ich zdobycie. Oczywiście – wszystko pod pewnymi warunkami. Nie można tego bowiem robić byle jak i byle gdzie. O tym, dlaczego warto studiować informatykę, napiszemy w niniejszym artykule. Jeżeli jesteście ciekawi lub sami wahacie się, czy studia kierunkowe to ścieżka dla Was – zapraszamy do lektury.

Studia – czy to tylko papierek?

Ile osób, tyle opinii – tak też jest w temacie niekończącej się dyskusji, toczącej się wśród młodego pokolenia, które zastanawia się, czy naprawdę warto iść na studia.

Osoby, które są przeciwko, argumentują, że przecież jest wielu geniuszy, którzy bez studiów informatycznych osiągnęli w tym kierunku olbrzymie sukcesy. Takie osoby często twierdzą też, że praktyczne umiejętności można zdobyć dzięki książkom, Internetowi lub krótkim kursom tematycznych.

Z drugiej strony są obrońcy tradycyjnej ścieżki edukacyjnej, w której studia stanowią ukoronowanie drogi do wybranego zawodu oraz zdobycia dobrze płatnej pracy.

A gdzie leży prawda? Jak zawsze gdzieś pośrodku.

Studia kierunkowe są świetnym sposobem na pozyskanie wiedzy. Wiele osób jednak znajdzie ją także na kursach lub podczas samodzielnej nauki. Każdy człowiek jest nieco inny i ma inne oczekiwania. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, żeby znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.

Jeżeli już zdecydujemy się na studia, pamiętajmy, że wszystko zależy od wyboru odpowiedniej uczelni. Jeżeli chcemy zdobywać wiedzę, warto znaleźć taką, na której będzie to naprawdę możliwe. Studiowanie wyłącznie dla papierka, często w nieodpowiednim miejscu – to zdecydowanie strata czasu.

Studiowanie informatyki – co zyskujemy?

Na studiach otrzymuje się przede wszystkim wiedzę. Nie wybrane zagadnienia oraz wąsko traktowane tematy, a szeroki strumień, z którego można wybrać to, co nas naprawdę interesuje. Oczywiście oprócz tych ciekawych zagadnień na pewno trafi się szereg tematów nie do końca odpowiadających naszym upodobaniom i potrzebom. Studia dają jednak wybór, pokazując jak szeroką dziedziną jest informatyka.

W przypadku studiów wychodzi się od szerokich zasobów wiedzy, a z czasem dochodzi do wąskich specjalizacji. Zdobyte informacje przydają się do zbudowania wiedzy ogólnej, która przydaje się w różnych sytuacjach oraz pozwala sprawnie poruszać się w świecie informatyków.

Studia informatyczne wciąż pozostają elementem koniecznym do dostania wymarzonej pracy w niektórych zawodach związanych z tym kierunkiem. Niekiedy potrzeba bowiem znacznie więcej niż kilkumiesięcznego kursu. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy akurat wybrana przez nas ścieżka rozwoju nie zmusza nas do podjęcia i ukończenia studiów kierunkowych.

Nie zapominajmy, że studia to nie tylko wykłady i egzaminy. To także kontakt z najlepszymi specjalistami, konferencje naukowe oraz wizyty zagranicznych specjalistów. Wiele uczelni o najlepszej renomie organizuje również wymiany studenckie, dzięki którym można poszerzyć horyzonty oraz zdobyć wiedzę w zagranicznych placówkach, szlifując równocześnie języki obce, w tym oczywiście język angielski – podstawowe narzędzie do codziennej pracy dla każdego, profesjonalnego informatyka, który pragnie nieustannie rozwijać się zawodowo.

Studiowanie informatyki to sposób na poszerzanie wiedzy oraz odkrywanie pasji w środowisku naukowym. Niekiedy, zaczynając naukę, nie do końca wiemy, co będziemy robić w przyszłości. Studia potrafią być wielkim wsparciem w odnalezieniu swojej drogi.

Czy warto studiować informatykę?

Jedni powiedzą, że studiowanie informatyki ma sens, dla innych będzie to zupełnie niepotrzebne. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań. Jeżeli zamierzamy zajmować się na przykład tworzeniem stron internetowych w Wordpressie, faktycznie może się okazać, że rozbudowane studia kierunkowe wcale nie są nam potrzebne.

Wciąż jednak istnieje wiele specjalistycznych kierunków, w których pracodawcy wymagają wyższego wykształcenia technicznego. Bywa ono kartą przetargową przy walce o lepsze warunki pracy, podwyżkę lub awans.

Ciekawą pointą w tych rozważaniach mogą być wyniki ankiety Stack Overflow Developer Survey, przeprowadzonej wśród 64 tysięcy programistów z różnych zakątków świata, z różnymi doświadczeniami i stażem pracy. Aż 41% z nich twierdzi, że studia informatyczne są w tym zawodzie niezmiernie ważne. A jaka jest Wasza opinia?

***

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów informatycznych i tego, czy mogą się one przydać przy poszukiwaniu pracy? Wejdź na stronę: https://horyzont.eu/ i poznaj opinie ekspertów w tym temacie.

 


Dodano: 2020-07-01
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Ebooki językowe, które pomogły już tysiącom osób

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia

Słówka / Wyrażenia dnia

 1. firing pin
  iglica
 2. urgent action
  czynność nagła
 3. cook
  gotować
 4. dressing station
  polowy punkt opatrunkowy
 5. overshoes
  gumowce
 6. trolleybus
  trolejbus