Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

Accustom your family to you as an entrepreneur. Tell your wife or children to play silent for two hours. You have to have your silence when working.

Mówić po angielsku- mission impossible?

Usłyszałam kiedyś, że talent - to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych, ale robić to, co niemożliwe dla talentu - to geniusz. Czy poznanie języka wymaga tylko talentu czy już geniuszu? Niewiele osób twierdzi że ma talent do języków, jeszcze mniej uważa się za geniuszy w tej dziedzinie. Kolejna grupa to ludzie tułający się od szkoły do szkoły i próbujący nowych metod w nadziei na łatwe i szybkie przyswojenie obcego języka: a to Callan, a to metoda dualna no i znowu powrót do tradycji... Są również tacy, którzy zaprzestają szukać i twierdzą że nigdy nie opanują już żadnego języka. A w końcu wszyscy byliśmy w stanie nauczyć się rodzimego języka! Pomimo że każdemu mogła się zdarzyć dwója z dyktanda w podstawówce, porozumiewamy się na co dzień nie będąc ani geniuszami, ani specjalnie utalentowanymi. A zatem, żeby nauczyć się języka nie trzeba mieć ani talentu ani tym bardziej geniuszu. Co więc?
Stage One na miarę psychozabawy
Pierwszym krokiem jest poznanie preferowanego przez siebie stylu uczenia się. To dlatego, że do tej pory nigdzie na świecie nie wymyślono takiej metody nauczania, która byłaby jednocześnie skuteczna i jednakowo dobra dla wszystkich. Każdy z nas ma bowiem swój ulubiony sposób na naukę - jedni są na przykład wzrokowcami a inni słuchowcami. Pierwszym etapem nauki powinno być zatem nie tylko zauważenie ale i docenienie sposobu nauki jaki nam pasuje.
A zatem... do roboty! Zabawa ta nie powinna ci zająć dłużej niż 3 minuty, a jej wyniki pokażą, w jaki sposób najlepiej jest ci się uczyć. Za chwilę przeczytasz klika pytań, zaznacz z którym stwierdzeniem:

1. nie zgadzasz się (NZ)
2. zdecydowanie nie zgadzasz się (ZNZ)
3. nie wiesz (NW)
4. raczej zgadzasz się (Z)
5. zgadzasz się zdecydowanie (ZZ)

1. Kiedy trener wydaje polecenia ustnie, rozumiem je lepiej.
2. Uczę się szybciej kiedy działam.
3. Uczę się łatwiej, kiedy czytam to, co zapisane jest na tablicy.
4. Uczę się szybciej, kiedy ktoś wyjaśnia mi, jak coś wykonać.
5. Pamiętam lepiej to, co usłyszałem/-łam, niż to o czym czytałem/-łam.
6. Lepiej pamiętam polecenia, które czytam.
7. Lepiej rozumiem ćwiczenie do wykonania, kiedy mogę przeczytać polecenie.
8. Lubię uczyć się poprzez wykonywanie eksperymentów.
9. Szybciej przyswajam wiedzę na wykładach.
10. Z łatwością rozumiem rzeczy po przedstawieniu ich innym osobom.
11. Szybciej i łatwiej uczę się, kiedy słucham kogoś.
12. Szybciej się uczę czytając niż słuchając kogoś.
13. Szybciej przyswajam wiedzę, kiedy mogę uczestniczyć aktywnie w zajęciach.
14. Uczę się łatwiej czytając podręcznik niż słuchając wykładu.
15. Z łatwością rozumiem rzeczy kiedy wyjaśniam innym jak je wykonać.

Step Two czyli samoocena

Każdej z odpowiedzi została przypisana wartość liczbowa: NZ-1, ZNZ-2, NW-3, Z- 4, ZZ-5. Uzupełnij nimi luki, pomnóż wynik przez 2 i dokonaj samooceny!


Wzrokowiec Słuchowiec Kinestetyk
________________________________________
3 ______ 1 ______ 2 ______
6 ______ 4 ______ 8 ______
7 ______ 5 ______ 10 ______
12 ______ 9 ______ 13 ______
14 ______ 11 ______ 15 ______

Suma: _________ _________ _________Kolumna z najwyższą liczbą punktów wskazuje na system uczenia się który u ciebie przeważa. Pamiętaj, że nikt z nas nie jest 'czystą' postacią żadnego typu tzn. może być wzrokowcem i jednocześnie reprezentować dwa inne style. U przeważającej części ludzi dominuje jednak tylko jeden system, drugi jest systemem pomocniczym.

Wzrokowiec


Jeżeli jesteś przede wszystkim wzrokowcem, najlepiej przyswajasz informacje wizualnie, jesteś wrażliwy na wizualne elementy otoczenia, dobrze zapamiętujesz wszystko co przedstawione jest ci w postaci obrazu, np. twarze. Dlatego: sporządzaj wykresy i mapy myślowe, rób notatki, umieszczaj informacje na różnokolorowych kartkach przyklejanych w widocznych miejscach, materiały drukowane uzupełniaj rysunkami i diagramami.

Słuchowiec

Jeżeli jesteś przede wszystkim słuchowcem, powinieneś na głos czytać to, co chcesz zapamiętać, nagrywać swoje wypowiedzi i odsłuchiwać je. Najlepiej zapamiętasz słówka wypowiedziane. W trakcie uczenia się możesz słuchać przyciszonej muzyki - będziesz z nią kojarzy materiał który właśnie przyswajasz. Nauka akcentu prawdopodobnie sprawi ci najmniejszy problem - potrafisz dokonywać dużo bardziej szczegółowych rozróżnień w zakresie dźwięków, niż obrazów czy uczuć.

Kinestetyk

Charakteryzuje cię gestykulacja i duża ruchliwość całego ciała. Poza tym cenisz sobie wygodę, komfort i przestrzeń. Dlatego, przy wyborze ośrodka szkoleniowego, zwróć uwagę na wnętrze - nie obędzie się bez wygodnych krzeseł/foteli. Ważne aby nic nie przeszkadzało, bo wtedy zaczynasz myśleć tylko o tym. Przyjemność sprawi ci udział case studies i role-plays, jak również w warsztatach filmowych.

Step Three czyli... do dzieła!

Co teraz? Kolejnym ważnym etapem jest regularne stosowanie odpowiedniej dla siebie metody podczas nauki. Dlatego należy poszukać centrum szkoleniowego w którym określony zostanie twój własny styl uczenia się i które będzie go systematyczne wykorzystywać. W wyborze odpowiedniej instytucji kieruj się tym, czy świadomie i celowego stosuje są w niej środki nauczania uwzględniając wytyczne nauczania polisensorycznego (obrazy, słuchowiska, rekwizyty, case studies, role plays, powtórki). Oprócz rzetelnej wiedzy z zakresu gramatyki i słownictwa w trakcie nauki języka powinieneś posiąść umiejętności znalezienia się w każdej sytuacji, a w dalszym etapie zdolności związane z twoim życiem zawodowym, np. menedżerskie czy marketingowe. Ważne jest również to by stwarzano ci warunki pozwalające na relaks, gdzie mógłbyś zapomnieć o innych rzeczach poza nauką.
Pamiętaj że nie ma uniwersalnej metody, która jest optymalna dla wszystkich. Poza tym, bez twojego entuzjazmu, systematyczności i chęci do nauki skuteczne szkolenie się nie obejdzie. Życzę zadowolenia z nauki, wszystkim słuchowcom mówiąc do usłyszenia, wzrokowcom do zobaczenia, a kinestetyków ściskam.

Anna Baranowska
Autorka jest absolwentką University of Essex w Wielkiej Brytanii, kierownikiem projektów szkoleniowych The English Cocktail. Jest twórcą i współtwórcą programów szkoleń oraz koncepcji projektów szkoleniowych

Dodano: 2010-02-19
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia

  • Start Your Own Computer Repair Business Now? You Bet!

    It's very easy to get dragged down by all the bad news in the financial and housing sectors. You hear news about unemployment on the rise, businesses failing, and consumers not spending. The government is trying to bolster the economy with huge injections of money. And you want to start...

  • How to Have a Youthful Looking Skin - Expert Tips Inside!

    No need to fight so hard to defy your age, staying young can be a simple routine. Yes, there is simple regimen to have a younger looking skin.

  • Logistics

    Logistics is the art and science of managing and controlling the flow of goods, energy, information and other resources like products, services, and people, from the source of production to the marketplace.