General English
Najczęściej oglądane
- Alfabet angielski z wymową
- Kiedy "Yours faithfully" i kiedy "Yours sincerely"?
- Wyrażenia dla kelnerów/kelnerek
- Angielski na recepcji – formuły konwersacyjne
- 6 najlepszych stron, dzięki którym poćwiczysz mówienie po angielsku.
- Jak napisać dobry list motywacyjny w języku angielskim?
- Zaimki wskazujące (this, that, these, those)
- Najczęsciej używane idiomy angielskie
- Klauzula o ochronie danych osobowych po angielsku
- Jak napisać krótki e-mail z zapytaniem o pracę.
Oferta reklamy
English Tip
Mówić po angielsku- mission impossible?
Pierwszym krokiem jest poznanie preferowanego przez siebie stylu uczenia się. To dlatego, że do tej pory nigdzie na świecie nie wymyślono takiej metody nauczania, która byłaby jednocześnie skuteczna i jednakowo dobra dla wszystkich. Każdy z nas ma bowiem swój ulubiony sposób na naukę - jedni są na przykład wzrokowcami a inni słuchowcami. Pierwszym etapem nauki powinno być zatem nie tylko zauważenie ale i docenienie sposobu nauki jaki nam pasuje.
A zatem... do roboty! Zabawa ta nie powinna ci zająć dłużej niż 3 minuty, a jej wyniki pokażą, w jaki sposób najlepiej jest ci się uczyć. Za chwilę przeczytasz klika pytań, zaznacz z którym stwierdzeniem:
1. nie zgadzasz się (NZ)
2. zdecydowanie nie zgadzasz się (ZNZ)
3. nie wiesz (NW)
4. raczej zgadzasz się (Z)
5. zgadzasz się zdecydowanie (ZZ)
1. Kiedy trener wydaje polecenia ustnie, rozumiem je lepiej.
2. Uczę się szybciej kiedy działam.
3. Uczę się łatwiej, kiedy czytam to, co zapisane jest na tablicy.
4. Uczę się szybciej, kiedy ktoś wyjaśnia mi, jak coś wykonać.
5. Pamiętam lepiej to, co usłyszałem/-łam, niż to o czym czytałem/-łam.
6. Lepiej pamiętam polecenia, które czytam.
7. Lepiej rozumiem ćwiczenie do wykonania, kiedy mogę przeczytać polecenie.
8. Lubię uczyć się poprzez wykonywanie eksperymentów.
9. Szybciej przyswajam wiedzę na wykładach.
10. Z łatwością rozumiem rzeczy po przedstawieniu ich innym osobom.
11. Szybciej i łatwiej uczę się, kiedy słucham kogoś.
12. Szybciej się uczę czytając niż słuchając kogoś.
13. Szybciej przyswajam wiedzę, kiedy mogę uczestniczyć aktywnie w zajęciach.
14. Uczę się łatwiej czytając podręcznik niż słuchając wykładu.
15. Z łatwością rozumiem rzeczy kiedy wyjaśniam innym jak je wykonać.
Step Two czyli samoocena
Każdej z odpowiedzi została przypisana wartość liczbowa: NZ-1, ZNZ-2, NW-3, Z- 4, ZZ-5. Uzupełnij nimi luki, pomnóż wynik przez 2 i dokonaj samooceny!
Wzrokowiec Słuchowiec Kinestetyk
________________________________________
3 ______ 1 ______ 2 ______
6 ______ 4 ______ 8 ______
7 ______ 5 ______ 10 ______
12 ______ 9 ______ 13 ______
14 ______ 11 ______ 15 ______
Suma: _________ _________ _________
Kolumna z najwyższą liczbą punktów wskazuje na system uczenia się który u ciebie przeważa. Pamiętaj, że nikt z nas nie jest 'czystą' postacią żadnego typu tzn. może być wzrokowcem i jednocześnie reprezentować dwa inne style. U przeważającej części ludzi dominuje jednak tylko jeden system, drugi jest systemem pomocniczym.
Wzrokowiec
Jeżeli jesteś przede wszystkim wzrokowcem, najlepiej przyswajasz informacje wizualnie, jesteś wrażliwy na wizualne elementy otoczenia, dobrze zapamiętujesz wszystko co przedstawione jest ci w postaci obrazu, np. twarze. Dlatego: sporządzaj wykresy i mapy myślowe, rób notatki, umieszczaj informacje na różnokolorowych kartkach przyklejanych w widocznych miejscach, materiały drukowane uzupełniaj rysunkami i diagramami.
Słuchowiec
Jeżeli jesteś przede wszystkim słuchowcem, powinieneś na głos czytać to, co chcesz zapamiętać, nagrywać swoje wypowiedzi i odsłuchiwać je. Najlepiej zapamiętasz słówka wypowiedziane. W trakcie uczenia się możesz słuchać przyciszonej muzyki - będziesz z nią kojarzy materiał który właśnie przyswajasz. Nauka akcentu prawdopodobnie sprawi ci najmniejszy problem - potrafisz dokonywać dużo bardziej szczegółowych rozróżnień w zakresie dźwięków, niż obrazów czy uczuć.Kinestetyk
Charakteryzuje cię gestykulacja i duża ruchliwość całego ciała. Poza tym cenisz sobie wygodę, komfort i przestrzeń. Dlatego, przy wyborze ośrodka szkoleniowego, zwróć uwagę na wnętrze - nie obędzie się bez wygodnych krzeseł/foteli. Ważne aby nic nie przeszkadzało, bo wtedy zaczynasz myśleć tylko o tym. Przyjemność sprawi ci udział case studies i role-plays, jak również w warsztatach filmowych.Step Three czyli... do dzieła!
Co teraz? Kolejnym ważnym etapem jest regularne stosowanie odpowiedniej dla siebie metody podczas nauki. Dlatego należy poszukać centrum szkoleniowego w którym określony zostanie twój własny styl uczenia się i które będzie go systematyczne wykorzystywać. W wyborze odpowiedniej instytucji kieruj się tym, czy świadomie i celowego stosuje są w niej środki nauczania uwzględniając wytyczne nauczania polisensorycznego (obrazy, słuchowiska, rekwizyty, case studies, role plays, powtórki). Oprócz rzetelnej wiedzy z zakresu gramatyki i słownictwa w trakcie nauki języka powinieneś posiąść umiejętności znalezienia się w każdej sytuacji, a w dalszym etapie zdolności związane z twoim życiem zawodowym, np. menedżerskie czy marketingowe. Ważne jest również to by stwarzano ci warunki pozwalające na relaks, gdzie mógłbyś zapomnieć o innych rzeczach poza nauką.Pamiętaj że nie ma uniwersalnej metody, która jest optymalna dla wszystkich. Poza tym, bez twojego entuzjazmu, systematyczności i chęci do nauki skuteczne szkolenie się nie obejdzie. Życzę zadowolenia z nauki, wszystkim słuchowcom mówiąc do usłyszenia, wzrokowcom do zobaczenia, a kinestetyków ściskam.
Anna Baranowska
Autorka jest absolwentką University of Essex w Wielkiej Brytanii, kierownikiem projektów szkoleniowych The English Cocktail. Jest twórcą i współtwórcą programów szkoleń oraz koncepcji projektów szkoleniowych
Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa
Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype
Ebooki językowe, które pomogły już tysiącom osób
Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny
Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype
Czytelnia
-
Praca jako opiekunka. Jakie płace?
Jest coraz więcej ofert pracy dla opiekunek osób starszych , czy to w Niemczech, czy w Wielkiej Brytanii, czy we Włoszech, czy też w Polsce – mówi pracownik firmy rekrutującej w Krakowie. Jednakże biorąc pod uwagę polskie stawki, opiekunki wciąż wybierają wyjazd zagranicę.
-
10 Reasons Why Dancing is Good for You
There are so many reasons why dancing is good for you, it`s hard to know where to begin.
-
Hotel Management Tips For General Managers
Regardless of other responsibilities, and you have plenty, the management of employees in a hotel setting is the most crucial and the most difficult. Knowing how to care for your employee leads to excellent care of customers, and these hotel management tips for general managers will help to steer you...