Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

Everyday give a try and write a short essay about a topic of your interests. If you can, get it to your teacher who shall correct your mistakes.

Szwajcaria dla Polaków – praca w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Szwajcaria liczy zaledwie 8 mln mieszkańców. Od 1 maja 2014 r. Polacy mogą pracować w Szwajcarii.

Szwajcaria jest ciekawym rynkiem pracy w Europie głownie z uwagi na wysokie wynagrodzenia. Szczególnie rozwinięty jest przemysł, rolnictwo oraz turystyka.

Pomimo wysokich kosztów utrzymania, poziom życia w Szwajcarii jest bardzo wysoki. Średni zarobek w Szwajcarii wynosi równowartość 5 tys. EUR miesięcznie. Bezrobocie jest na niezmiennie na poziomie 4 proc. Średnia płaca na rękę to 17,5 tys. zł.

Ale znalezienie pracy w Szwajcarii to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla obcokrajowców. Główną barierą jest wciąż język obcy. Ponadto, Szwajcarzy są bardzo skrupulatni i szczegółowi. Tak więc przygotuj się na to, że będziesz musiał pokazać swoje CV, świadectwa, referencje (oczywiście przetłumaczone), ogólnie wszystkie papierki, które potwierdzą twoje kwalifikacje i umiejętności. Zanim cię zatrudnią, dokładnie cię sprawdzą.

Języki w Szwajcarii.

Szwajcaria ma cztery oficjalne języki: niemiecki (używany przez 64% ludności), francuski (19%), włoski (8%) i retoromański (1%). Większość ofert pracy wymagać będzie jednak znajomości języka francuskiego, angielskiego i niemieckiego dla osób spoza Szwajcarii.

Jak szukać pracy?

Warto wiedzieć, że wiele interesujących ofert pracy nie jest publikowanych w gazetach, ani też w Internecie. Wiele przedsiębiorstw dużych i małych publikuje oferty pracy na własnej stronie internetowej i dlatego też warto bezpośrednio tą drogą szukać pracy dla siebie.

Adresy stron internetowych zawierających więcej informacji dla poszukujących pracy w Szwajcarii:

 1. www.jobs.ch/en - praca w Szwajcarii; oferty również w wersji angielskiej
 2. www.jobup.ch – oferty pracy z różnych branż
 3. www.swiss-medical.ch/Ins_liste.php - oferty pracy dla branży medycznej
 4. www.ejobhotel.ch - oferty pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej
 5. berno.msz.gov.pl/pl - Ambasada RP w Bernie
 6. www.bellini.ch – oferty dla budowlańców
 7. www.collardi.ch - zatrudnienie w przemyśle

Kto jest poszukiwany?

W Szwajcarii szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani opiekunowie osób starszych (pensja 1,3 tys. euro), kucharze (1,6 tys. euro), kelnerzy (900 euro plus napiwki), pielęgniarki (1,7 tys. euro). Dla tych, którzy chcą chociażby zaczepić się w Szwajcarii, warto pomyśleć o tym przed porą zimową (zimą brakuje ludzi do pracy w licznych ośrodkach narciarskich) w celu nawiązania kontaktów i zapoznania się z realiami życia.

Alina Podkówka


Dodano: 2014-07-11
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Ebooki językowe, które pomogły już tysiącom osób

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia

 • How to Start a Nursing Consultant Business

  Let us start with an explanation of what nursing consultancy is. Nursing consultancy is the offering of services for those who wish to become nurses. These services are many, though not all nursing consultants or consultancy companies will have all these services.

 • B Vitamins

  There are many different vitamins in your body, but not many that are more important than the B vitamins.

 • Polscy kierowcy za granicą

  Wciąż jest duże zainteresowanie dotyczące zatrudnienia polskich kierowców za granicą.

Słówka / Wyrażenia dnia

 1. laxative
  środek przeczyszczający
 2. garrison
  garnizon
 3. come-on
  wabik
 4. accusation
  oskarżenie
 5. blush
  różowe
 6. radiator fluid
  płyn chłodniczy