Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

If you're overloaded – slow down, but don't stop. You have already learned about the value of persistence. It simply pays off.

Szwajcaria dla Polaków – praca w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Szwajcaria liczy zaledwie 8 mln mieszkańców. Od 1 maja 2014 r. Polacy mogą pracować w Szwajcarii.

Szwajcaria jest ciekawym rynkiem pracy w Europie głownie z uwagi na wysokie wynagrodzenia. Szczególnie rozwinięty jest przemysł, rolnictwo oraz turystyka.

Pomimo wysokich kosztów utrzymania, poziom życia w Szwajcarii jest bardzo wysoki. Średni zarobek w Szwajcarii wynosi równowartość 5 tys. EUR miesięcznie. Bezrobocie jest na niezmiennie na poziomie 4 proc. Średnia płaca na rękę to 17,5 tys. zł.

Ale znalezienie pracy w Szwajcarii to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla obcokrajowców. Główną barierą jest wciąż język obcy. Ponadto, Szwajcarzy są bardzo skrupulatni i szczegółowi. Tak więc przygotuj się na to, że będziesz musiał pokazać swoje CV, świadectwa, referencje (oczywiście przetłumaczone), ogólnie wszystkie papierki, które potwierdzą twoje kwalifikacje i umiejętności. Zanim cię zatrudnią, dokładnie cię sprawdzą.

Języki w Szwajcarii.

Szwajcaria ma cztery oficjalne języki: niemiecki (używany przez 64% ludności), francuski (19%), włoski (8%) i retoromański (1%). Większość ofert pracy wymagać będzie jednak znajomości języka francuskiego, angielskiego i niemieckiego dla osób spoza Szwajcarii.

Jak szukać pracy?

Warto wiedzieć, że wiele interesujących ofert pracy nie jest publikowanych w gazetach, ani też w Internecie. Wiele przedsiębiorstw dużych i małych publikuje oferty pracy na własnej stronie internetowej i dlatego też warto bezpośrednio tą drogą szukać pracy dla siebie.

Adresy stron internetowych zawierających więcej informacji dla poszukujących pracy w Szwajcarii:

 1. www.jobs.ch/en - praca w Szwajcarii; oferty również w wersji angielskiej
 2. www.jobup.ch – oferty pracy z różnych branż
 3. www.swiss-medical.ch/Ins_liste.php - oferty pracy dla branży medycznej
 4. www.ejobhotel.ch - oferty pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej
 5. berno.msz.gov.pl/pl - Ambasada RP w Bernie
 6. www.bellini.ch – oferty dla budowlańców
 7. www.collardi.ch - zatrudnienie w przemyśle

Kto jest poszukiwany?

W Szwajcarii szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani opiekunowie osób starszych (pensja 1,3 tys. euro), kucharze (1,6 tys. euro), kelnerzy (900 euro plus napiwki), pielęgniarki (1,7 tys. euro). Dla tych, którzy chcą chociażby zaczepić się w Szwajcarii, warto pomyśleć o tym przed porą zimową (zimą brakuje ludzi do pracy w licznych ośrodkach narciarskich) w celu nawiązania kontaktów i zapoznania się z realiami życia.

Alina Podkówka


Dodano: 2014-07-11
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia

 • Careers in the Fashion Industry

  The fashion industry continues to evolve and as years go by, more and more people aspire to work in ...

 • Business trip

  You are about to travel. You have a lot to cover. You must pay for a ticket, your housing, food, your travel, being away, the cultural experience, and the list goes on.

 • Oslo The City Of the Vikings

  You want to pack your holiday with as much fun and culture as you possibly can so that you really get your money`s worth.