Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

Search European Union's sites how can your business get funded. Fulfilling the conditions is not as tough as it may seem.

Rola szkoleń w rozwoju pracowników i przedsiębiorstwa

Współczesne przedsiębiorstwa nie są już w stanie dłużej się rozwijać, jeśli nie zadbają o odpowiedni rozwój swoich pracowników. Szczególną rolę w procesie nieustannej nauki odgrywają szkolenia. Dziś postaramy się wyjaśnić, na czym polega.

Inwestycja w kapitał ludzki – ważne zagadnienie w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Kapitał ludzki nie bez powodu uznawany jest za najistotniejszy element kapitału intelektualnego każdej organizacji. To dzięki fachowej wiedzy pracowników, ich doświadczeniom, umiejętnościom, zdolnościom, ale i postawom, motywacjom i zdrowiu, możliwe jest uzyskiwanie większych dochodów nie tylko przez nich samych, ale i przez całe przedsiębiorstwo. Prawdziwą wartością firmy jest ta, którą potrafią wypracować na jego rzecz zatrudnieni w niej ludzie. A im lepsze kwalifikacje posiadają, tym większa szansa na to, że powierzone obowiązki będą wykonywali efektywniej.

Stworzony przed laty indeks kapitału ludzkiego, pokazujący zależności między efektywnością pracowników a zwrotem z inwestycji dla właścicieli, jednoznacznie wskazuje na to, że im lepsze efekty przynosi zarządzenie takim kapitałem, tym wyższą wartość wytwarza całe przedsiębiorstwo. Inwestowanie w rozwój zawodowy ludzi pozwala więc czerpać często o wiele więcej niż mogłoby się wydawać na początku. 

Przemyślany rozwój zawodowy pracowników kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa

Warto wiedzieć, że organizacja w przypadku takich inwestycji ponosi dwa rodzaje kosztów. Pierwszym są koszty bezpośrednie, związane z zakupem elementów, które pozwalają się pracownikowi dokształcać (szkolenia, kursy, studia, książki itd.). Drugim – koszty utraconych możliwości, dotyczące dochodu, jaki firma mogłaby uzyskać z pracy osoby oddelegowanej do nauki. Koszty szkoleń na różne tematy możemy ustalić korzystając z portali szkoleniowych, na przykład portalu https://eventis.pl publikującego listę nadchodzących szkoleń, kursów i konferencji skierowanych głównie dla firm i pracowników.

Zarządzając ludzkim kapitałem w organizacji, warto postawić na rozwój nie tylko ogólnych kwalifikacji zatrudnionych osób, które mogłyby się im również przydać w przypadku zmiany miejsca pracy, ale przede wszystkim na rozwój kwalifikacji specyficznych, które podniosą ich wydajność tylko wtedy, gdy pracują w danej organizacji. To ważne zwłaszcza, jeśli chodzi o pracowników zaangażowanych, którym wizja i misja firmy są bliskie i którzy czują się związani z przedsiębiorstwem.

Jaką rolę w rozwoju zawodowym pracowników i rozwoju przedsiębiorstwa pełnią szkolenia?

Szkolenia, kursy i wszelkiego rodzaju praktyki przeznaczone do odpowiedniego kierowania karierą osób zatrudnionych w danej organizacji – z perspektywy przedsiębiorstwa – mają na celu zwiększenie jego elastyczności, jeśli chodzi o szybkie reagowanie na zmiany w otoczeniu. Im sprawniej firma jest w stanie przystosować się do dynamicznych transformacji rynkowych, tym większa szansa na to, że utrzyma – a może nawet i podniesie – swoją pozycję w branży.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie doszkalanie pracowników. Doskonalenie kwalifikacji jest dla osoby biorącej udział w szkoleniach doskonałą szansą na zwiększenie swojej pozycji na rynku pracy i podniesienie kapitału ludzkiego, który jest jej własnością. By rozwój zawodowy pracownika przynosił korzyści nie tylko jemu samemu, ale i całemu przedsiębiorstwu, ważne jest stworzenie przez firmę takich okoliczności szkolenia, które sprawi, że cele osobiste szkolonego spotkają się z celami organizacji.

Szkolenia otwarte vs szkolenia zamknięte – które są bardziej efektywne?

Działania na rzecz rozwoju zawodowego mogą być rozpatrywane na płaszczyźnie całego przedsiębiorstwa, zespołów oraz indywidualnych pracowników. W każdym z tych przypadków sprawdzić może się inny rodzaj szkoleń.

Szkolenia otwarte, o tematyce zwykle bardziej ogólnej, pozwolą zapoznać z daną tematyką szersze grono. Ze względu na swoją ogólnodostępną formułę są ponadto świetnym sposobem na zweryfikowanie, który z pracowników zainteresowany jest podejmowaniem dobrowolnych działań na rzecz swojego rozwoju zawodowego – również w tematach, które być może bezpośrednio nie wiążą się z jego stanowiskiem, ale pozwalają spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. Z kolei na szkolenia zamknięte delegować warto zespoły pracownicze lub konkretne osoby, na specjalizacji których szczególnie zależy firmie.

Polityka szkoleniowa zależy oczywiście od każdego przedsiębiorstwa i osób odpowiedzialnych za zarządzanie kapitałem ludzkim. Warto dobierać je do współpracy w taki sposób, by mieć pewność, że rozumieją nie tylko cele organizacji, ale i cele jej pracowników, i potrafią znaleźć dla ich realizacji wspólną płaszczyznę.


Dodano: 2021-01-05
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia