Oferta reklamy

Szukasz klientów / pracowników? Nasza oferta na pewno Cię zainteresuje. Przeczytaj o naszym portalu i zareklamuj swoją firmę u nas. więcej »

English Tip

Use Microsoft Outlook or Mozilla Thunderbird when downloading e-mail to computer. It's much faster.

Kilka sposobów na zaadaptowanie się w akademiku

Przystosowanie się do życia w akademiku może oznaczać jednoczesne przeżywanie wielu przytłaczających doznań, takich jak stres, tęsknota za domem i samotność.

Życie w akademiku nie musi być całkowitym szokiem kulturowym i poznawczym. Chociaż jesteś przyzwyczajony do komfortu mieszkania z rodziną, przygotowanie się do egzystowania w domu studenckim, może być znacznie łatwiejsze dzięki poniższym wskazówkom!

Ustal podstawowe zasady ze swoim współlokatorem

Jeśli nie natknąłeś się na świętego Graala pierwszego roku (mowa tu oczywiście o pokoju jednoosobowym), są szanse, że będziesz mieszkać z co najmniej jedną inną osobą. W pewnych przypadkach może być ich nawet dwoje lub troje.

Najlepszym planem jest przyjazne nastawienie i poinformowanie innych z góry, jakie są Twoje preferencje. Na przykład w większości uczelni przyjeżdżający studenci wypełniają pewnego rodzaju ankietę dotyczącą współlokatorów, zawierającą pytania związane z paleniem, harmonogramem snu i nocowaniem ludzi. Jeśli zostałeś dopasowany do współlokatorów za pomocą podstawowego kwestionariusza, sprawdź, czy możesz wcześniej się z nimi skontaktować (przed rozpoczęciem semestru zimowego) i upewnij się, że wszyscy są ze sobą zgodni w poszczególnych kwestiach.

Źródło: https://livinnxpoland.pl/en/student-rooms/

Miejmy nadzieję, że twoja osobowość i preferencje życiowe są w większości akceptowalne. Jeśli nie, sprawdź, czy możesz znaleźć kompromis. Współlokator może okazać się jednym z najbliższych nowych przyjaciół na studiach, ale nie będzie przecież nic złego w tym, jeśli skończy jako osoba, którą musisz po prostu tolerować we wspólnej przestrzeni.

Oto proponowana lista kontrolna podstawowych zasad:

 • słuchaj muzyki przez słuchawki - chyba że jest to wspólny jam session,
 • wypisz obowiązki domowe, aby nikt nie utknął w bałaganie, związanym z naczyniami lub śmieciami,
 • omów, w jaki sposób będą kupowane wspólne przedmioty, takie jak środki czystości,
 • zapytaj przed użyciem czyichś rzeczy osobistych,
 • dbaj o bezpieczeństwo i ustal zasady dotyczące zamykania drzwi lub wyłączania światła.

Zorganizuj swój czas poza akademikiem

Nauka życia na tak małej przestrzeni będzie zmianą, bez względu na to, jaka była twoja sytuacja w domu. Nawet dzielenie pokoju z rodzeństwem to zupełnie inne doświadczenie, niż nagłe spanie w jednym pomieszczeniu z nieznajomym (który, miejmy nadzieję, zamienia się w bliskiego przyjaciela!).

Znajdź miejsce na kampusie, które może służyć jako enklawa do resetu, niezależnie od tego, czy jest to kawiarnia, biblioteka, czy nawet pokój innego znajomego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tylko przestrzeni, w której możesz skupić się na egzaminie, czy też zmienić scenerię, aby nadrobić zaległości w serialach, zaplanowanie czasu dla siebie poza pokojem, pomoże Ci odetchnąć.

Podsumowanie

Jak widać, rezydowanie w uniwersyteckim domu studenckim, ale i prywatnym akademiku (część osób preferuje ten drugi wariant), może być jak najbardziej przyjemne oraz komfortowe. Wystarczy pamiętać o szacunku wobec innych i zapewnieniu sobie odpowiedniej wygody, również tej psychicznej.


Dodano: 2021-04-22
Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski Biznesowy, Konwersacje po angielsku, General English, Immersja językowa

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Ebooki językowe, które pomogły już tysiącom osób

Nauka angielskiego online
szkola.eprofess.pl

Prawdziwy angielski. Nauka na autentycznych materiałach. Angielski specjalistyczny

Ucz się z lektorem na żywo
Angielski przez skype

Czytelnia

 • Hairstyles for Round Face Shapes

  Hairstyles for Round Face Shapes - What Hair Styles Will Suit your Round Face Best

 • Road Traffic Accident Claims

  Large number of road traffic accident claims being made these days is reflective of growing number of population and road congestion.

 • Know the Corporate Culture When Interviewing For a Job

  It is often said that going to party dressed wrong or inappropriately will not get you the date. So it is with seeking gainful employment through job interviews, interviewing and the whole interview, employment and career seeking game or procedure.